Nadace Euronisa pomohla s vybavením chráněného bytu.
01.02.2017
Nadace Euronisa pomohla s vybavením chráněného bytu

LIBEREC, 6. ledna 2017

Díky pomoci Nadace Euronisa mohou další lidé v Liberci získat důležitou životní zkušenost - vlastní bydlení. Dar nadace ve výši 50 tisíc korun využije liberecké sdružení TULIPAN pro zařízení chráněného bydlení, bytu 4+1, kde najdou nový domov tři duševně a tělesně postižení lidé.

Životní příběh každého z nás má jiný směr. Naše cíle a tužby jsou různorodé, ale spojuje je jedno společné - bez vlastního přičinění a úsilí toho mnoho nedosáhneme. Mezi důležité životní milníky patří vlastní bydlení. Jsou však skupiny lidí, kteří se bez účinné pomoci okolí neobejdou. Patří mezi ně osoby se zdravotním či mentálním postižením o než se v Liberci stará Sdružení TULIPAN
„Na podzim jsme na hypotéku koupili byt 4+1 v Burianově ulici. Pro začátek tam budou bydlet tři lidé, budou se učit samostatnému bydlení, péči o domácnost jako jsou nákupy, vaření a podobně. Naším hlavním cílem je, aby do budoucna mohli bydlet samostatně,” popisuje ředitelka Sdružení TULIPAN Zora Machartová
Hlavním posláním TULIPANU je integrace lidí se zdravotním či mentálním postižením zpět do společnosti. Vedle primární činnosti, kterou je zaměstnávání zdravotně postižených osob je důležité právě jejich osamostatňování, což vede ke snížení závislosti na pomoci okolí.

TULIPAN se svou žádostí u Nadace Euronisa uspěl s projektem "Vybavení chráněného bytu TULIPAN”. Za padesátitisícový dar pořídí drobnější vybavení bytu, vybavení kuchyně nádobím a pořízení domácích textilií. Na zařízení a vybavení bytu nábytkem a spotřebiči žádá sdružení o dotace z jiných zdrojů, ovšem nedostávalo se peněz ani na drobné zařízení a spotřební materiál, který je pro uživatele bytu nezbytný.

„Nákupem vybavení a spotřebního materiálu zajistíme, že osoby z cílových skupin budou moci plnohodnotně využívat chráněný byt. Využití bydlení v chráněném bytě pro zdravotně postižené představuje další krok k osamostatnění se a rozvoji jejich osobnosti směrem k větší socializaci s vrstevníky. Většina z nich totiž žije se svými stárnoucími rodiči,” vysvětluje Zora Machartová.

Kontakt pro média:

Mgr. Zora Machartová - ředitelka Sdružení TULIPAN, z.s.

machartova@sdruzenitulipan.cz

www.sdruzenitulipan.cz

Sdružení TULIPAN se zabývá zaměstnáváním zdravotně postižených osob, které by neměly šanci se uplatnit na běžném pracovním trhu, zejména osob se získaným duševním postižením, lehkou mentální retardací a osob s kombinovaným postižením.

Provozujeme chráněnou dílnu, kde v současné době zaměstnáváme 62 osob. Posláním Sdružení TULIPAN je podpora sebeobslužných dovedností, pracovní rehabilitace a uplatnění osobnostního potenciálu lidí s handicapem. Dále je naším posláním zlepšování informační dostupnosti a poskytování poradenství pro klienty, rodiče a příbuzné lidí s handicapem a spolupráce s nimi.