Jak proběhl letošní Týden s TULIPANem
Představení akce:
Letos proběhl již 12. ročník této akce. Sdružení TULIPAN, z.s. jako zaměstnavatel osob se zdravotním postižením, především s duševním onemocněním, se těmito týdny snaží bojovat vůči předsudkům o duševních onemocněních ve společnosti a tím se zapojuje do celostátní destigmatizační kampaně. Tato kampaň je realizována pomocí konkrétních příběhů zaměstnanců s autismem a schizofrenií, které byly zpracovány nejenom formou informačních roll-upů, ale také letáků. V průběhu celého týdne dobrovolnice tyto letáky spolu s dalšími informacemi distribuovaly mezi veřejnost a na témata duševních onemocnění s ní hovořily s cílem zvýšit informovanost o této problematice a snížit stigmata, která tato společnost vůči osobám s duševním onemocněním vnímá.
Průběh letošního ročníku:
Letošní Týden s TULIPANEM proběhl v termínu 9.12. – 13.12. 2019 jako součást adventních trhů na náměstí Dr.E.Beneše v Liberci, kde celý týden probíhala hudební vystoupení začínajících muzikantů s handicapem i bez.  Mezi vystupujícími byli sólisté i kapely – jmenovitě: Sabina Uxová, Karel Kučera, Drban, J-Band, Větrno, The Cubes, Ornament, Marek´s.
Na pódiu se představilo také Herecké studio Divadla F.X. Šaldy v režii Jany Hejret Vojtkové s autorským představením „My jsme tu“ zachycujícím každodenní trable člověka s duševním onemocněním.
Jako již tradičně ustanovilo Sdružení TULIPAN Guinessův rekord. Tentokrát to bylo  v největším počtu papírových tulipánů tvořících nápis „NEBOJ SE“(…DUŠEVNÍHO ONEMOCNĚNÍ). Účastníci rekordu formou vzkazů a milých slov podpořili osoby s duševním onemocněním, vytvořili nápis a Sdružení TULIPAN má díky tomu nový zápis v České knize rekordů.
Souběžně s programem na náměstí u radnice probíhaly aktivity pro veřejnost v Komunitním centru TULIPAN (v Kostelní ulici). Návštěvníci zde mohli shlédnout výstavu handicapovaných umělců s názvem „UVNITŘ“  a zapojit se do výtvarného workshopu Otto Kouwena, který při malování společného obrazu zapojuje všechny bez ohledu na handicap. Výstava obrazů byla zahájena vernisáží za účasti hlavní vystavovatelky Jaroslavy Cejnarové a za hudebního doprovodu tria KBK. V Komunitním centru (KC) dále proběhl terapeutický den s názvem „DUŠEVNÍ ZDRAVÍ PRO VŠECHNY“, kde si účastníci mohli vyzkoušet ukázky některých terapií (arteterapii, foto-video kroužek či bubenický workshop), které jsou nabízeny během celého roku klientům KC. Návštěvníci KC v průběhu celého týdne  měli možnost si simulací v psycholampě vyzkoušet prožívání osob se schizofrenií. O průběhu terapeutického dne podala jedna z pracovnic Komunitního centra tento report: „Ráno v 9 hodin nás navštívila Dětská psychiatrie Liberec, která u nás vydržela až do oběda. Děti byly super! Odpoledne se neslo v duchu autismu - neboť nás navštívila Škola Orlí s autistickými dětmi. Dále pak nás přišlo podpořit spousta našich klientů a jejich rodiny.“
V průběhu celého týdne akce Týdne s Tulipanem navštívilo a program shlédlo cca 1 500 návštěvníků.  Veškeré akce a aktivity byly pro veřejnost zdarma za finanční podpory Ministerstva kultury a Statutárního města Liberec.