Komunitní centrum TULIPAN I. - ukončení projektu a poděkování
Komunitní centrum TULIPAN v Liberci – úspěšné ukončení projektu
Projekt byl zacílen na podporu sociálního začleňování a aktivizace osob se zdravotním znevýhodněním (duševním onemocněním či kombinací diagnóz) prostřednictvím vzniku a provozu Komunitního centra TULIPAN. Komunitní centrum TULIPAN sídlilo na adrese: ul. Kostelní 9/7 v Liberci.
Komunitní centrum TULIPAN bylo po celou dobu realizace projektu otevřeno našim klientům, kteří si v průběhu tří let našli cestu do našeho Komunitního centra TULIPAN. Komunitní centrum TULIPAN bylo otevřeno od pondělí do pátku, vždy od 08:00 do 17:00.
Po celou dobu realizace projektu probíhali v komunitním centru různé volnočasová, vzdělávací a motivační aktivity. Klienti mohli navštěvovat různé pravidelné aktivity, hlavně pravidelné kroužky, které byly velmi oblíbené. Především pak kroužky výtvarného tvoření, arteterapeutické keramiky, jógy, canisterapie, klubu duševního zdraví, specializovaných individuálních počítačových kurzů apod. Organizovali jsme i různé workshopy, přednášky a vzdělávací akce, které byli klienty hojně navštěvovány. Společně s klienty jsme organizovali výlety po Libereckém kraji, kdy jsme navštěvovali různá zajímavá místa.
Naším cílem bylo poskytnout klientům prostor pro participaci na tvorbě programu komunitního centra. To se nám podařilo a mnoho našich klientů nám „vyrostlo“ přímo před očima. Jejich kompetence, sociální dovednosti se u mnoha klientů zvýšili natolik, že se dnes jejich životní příběh obrátil k lepšímu a sami jsou schopni poskytnout podporu někomu jinému. Proškolili jsme například tři peer konzultanty, kteří dnes mohou předávat své zkušenosti s onemocnění a zotavením dále.
Za celou dobu realizace projektu si do Komunitního centra TULIPAN našlo cestu přes 400 registrovaných klientů. Aktivně a pravidelně docházelo do komunitního centra více jak polovina klientů. Navázali jsme kontakty s mnoha organizacemi a sociálními službami působícím v Libereckém kraji. Stejně tak jsme navázali kontakt s obcemi v rámci komunitní sociální práce.
V práci, kterou jsme začali, budeme i nadále pokračovat a to v rámci navazujícího projektu Komunitního centra TULIPAN II., které bude od října 2020 na adrese: Frýdlantská 1351/15 v Liberci. V novém Komunitním centru TULIPAN II. chceme navázat na aktivity a práci, kterou jsme začali v rámci prvního projektu.
Děkujeme všem našim spolupracovníkům, klientům a podporovatelům za tři roky přízně.
Těšíme se na spolupráci v novém Komunitním centru TULIPAN II.
Mgr. Petra Čuprová
Koordinátorka cílové skupiny Komunitního centra TULIPAN