Rodina
16.04.2020
Aktivity projektu „Podpora rodin se specifickými potřebami“ jsou podpořeny z dotačního programu Rodina“
Výše uvedený projekt je zacílen na práci s rodinami se specifickými potřebami, v rámci nichž je členem či jsou členy osoby se zdravotním postižením (zejména s psychiatrickými diagnózami). Projekt je zacílen na řešení problémů a jejich prevenci v těchto rodinách. Projekt je realizován na území okresu Semily v roce 2020.
Práce s pečujícími a jejich rodinami zahrnuje především:
PORADENSTVÍ
  • v oblasti sdílení formální a neformální péče: Systém sociálních služeb je široký, často se v něm pečující obtížně orientují. Je třeba znát, jak služby fungují a pro koho jsou vhodné. Dále je třeba najít službu s volnou kapacitou
  • orientace v oblasti státní sociální podpory
  • poradenství v oblasti sladění péče a zaměstnání
  • organizace svépomocných skupin: Pečující o osoby se zdravotním znevýhodněním řeší v různých životních fázích svých dětí odlišné otázky. Dále každé onemocnění má jiný průběh, k rozvoji dítěte pomáhají jiné metody. Za účelem načerpání zkušeností a přenosu dobré praxe jsou ideální tzv. svépomocné skupiny
  • pomoc s řešením dalších obtížných životních situací rodin (příprava na MŠ/ZŠ, hledání vhodného
    školského zařízení, řešení poruch učení, aj.)
    školského zařízení, řešení poruch učení, aj.)
ZPROSTŘEDKOVÁNÍ
  • zprostředkování odborného poradenství dle potřeby rodin (psycholog, sociální pracovník, psychiatr, právní poradenství, dluhové poradenství, peer konzultant): Poradenství řeší nepříznivé životní situace v rodinách, jako jsou rozvody, dluhy, nadměrné psychické zatížení rodin, nepříznivá sociální či krizová situace, aj.
DOPROVÁZENÍ
  • doprovázení na vhodné organizace, instituce, lékaře. V nelehké životní situaci pečujících, při jejich dezorientaci v oblasti péče a navazujících služeb, nedostatku času a informací je významná služba doprovázení, správného nasměrování, např. pomoc s hledáním vhodné sociální služby, komunikace s vybranými institucemi či odborníky apod.
VZDĚLÁVÁNÍ
  • organizace odborných kurzů pro pečující a jejich rodin za účelem zvýšení kvality poskytované péče a zlepšení jejich životní situace
OSVĚTA
  • osvěta pečujících ohledně péče o závislé členy v rodině a široké veřejnosti. Motivace pečujících a jejich rodin k využívání odborných služeb. Dále je třeba snížit obavy ze stigmatizace, kdy se rodiny bojí postavit se k problému čelem a vyhledat odbornou pomoc