Rozvoj pracovních kompetencí OZP

Rozvoj pracovních kompetencí OZP – Podpora OZP na Frýdlantsku
Na projekt je poskytována finanční podpora EU.
Registrační číslo projektu: CZ.03.1.48/0.0/0.0/17_075/0009153

Nositel projektu: Sdružení TULIPAN, z.s.: http://www.sdruzenitulipan.cz/

Hlavním cílem projektu je podpora zaměstnanosti osob se zdravotním postižením prioritně v hospodářsky slabé oblasti tzv. Frýdlantského výběžku, který je charakteristický řadou negativních sociálně-ekonomických jevů. Možnost uplatnění osob se zdravotním postižením na tomto území je tímto více komplikovaná. Aktivity projektu zohledňují rozvoj pracovních a sociálních kompetencí OZP, odstraňují bariéry vstupu těchto osob na trh práce, rozvíjí praktické pracovní dovednosti a podporují spolupráci se zaměstnavateli v regionu.
Harmonogram projektu: 1. 10. 2018 – 30. 9. 2020
Cílová skupina: Osoby se zdravotním postižením

Co Vám projekt nabízí:

• Poradenskou činnost– k dispozici Vám jsou:individuální konzultant, sociální pracovník, psycholog, psychiatr, peer konzultant, dluhový poradce
  • Motivační kluby - informace o trhu práce, motivační a aktivizační hry, SWOT analýza osobní i profesní kariéry, trénink pracovních pohovorů, pomoc s vypracováním životopisu, motivačního dopisu aj.
  • Rozvoj základních pracovních kompetencí - kurzy zacílené na numerickou a čtenářskou gramotnost, orientaci v pracovně-právních vztazích a ochraně spotřebitele, rozvoj komunikačních a prezentačních dovedností, rozvoj kompetence k řešení problémů, samostatnosti, schopnosti pracovat v týmu, finanční gramotnost aj. v rozsahu 30 h/skupina
  • Rekvalifikaci – umožníme Vám absolvovat rekvalifikační kurz, který Vám výrazně pomůže s budoucím pracovním uplatněním
  • Placenou praxi – probíhá pod vedením zkušeného lektora, který Vás uvede do pracovního procesu a pomůže Vám zvyknout si na nové pracovní prostředí
  • Pracovní uplatnění – pomůžeme Vám s hledáním Vašeho nového stálého pracovního místa, přispějeme Vašemu zaměstnavateli na Vaši mzdu, abyste měli šanci v klidu a pohodě zvládnout veškeré činnosti, které od Vás zaměstnavatel očekává

• Příběhy lidí
    Zuzka
    Zuzka je dospělá dívka s hendikepem. Je velmi komunikativní, pracovitá, hodná. Pracovala v jedné firmě na Liberecku, kde se bohužel stala bodem zájmu lidí s nekalými úmysly. Zneužívali ji finančně a lidsky. Hradila za ně účty, pomáhala s různými pracemi v domácnosti apod. Začala mít zdravotní a psychické obtíže. Poté, co na to přišly rodiče, hledali pomoc. Dostaly doporučení na Sdružení TULIPAN.
    Nabídli jsme jim pomocnou ruku. Zuzku jsme nasměrovaly na jiné prostředí, začala pravidelně dojíždět do komunitního centra, poznávala nové lidi, získávala nové zkušenosti a znalosti, účastnila se pravidelných volnočasových aktivit a kroužků.
    Využily také pomoc naší sociální pracovnice, která řešila možnosti její ochrany v oblasti financí. Dále byla nasměrována na služby psychologa, který ji postupně pomáhal stabilizovat. Postupně se měnil její psychický stav, začala být veselejší, sdílnější a měla radost ze života. V další fázi se Zuzka zapojila do projektu  „Rozvoj pracovních kompetencí OZP“, kde začala navštěvovat různé aktivity, které ji pomohli se připravit znovu na trh práce. Po absolvování teoretických aktivit, kde účastníci projektu získávají informace o tom, jakým způsobem a kde hledat zaměstnání, jak sestavit životopis, motivační dopis, jak se chovat na pracovním pohovoru, jak si práci dlouhodobě udržet, jaké mají práva a povinnosti v pracovněprávním vztahu atd. jí koordinátorka projektu začala pomáhat s hledáním pracovního uplatnění. Bylo zapotřebí hledat práci, která ji bude bavit a pokud možno u vlídného zaměstnavatele, který bude mít pochopení pro její hendikep. Jak ji koordinátorka stále více poznávala, bylo jí jasné, že by ji nejvíce bavila práce mezi dětmi nebo zvířaty. Pracovní uplatnění ji proto našla v psím útulku, který se nachází nedaleko jejího bydliště. Zde pracuje stále. Je tu velmi spokojená, práce ji baví a naplňuje. Ani její zaměstnavatelka si ji nemůže vynachválit. Velmi dobrý vztah navázala s dcerou majitelky a tím se jí také rozšířil okruh sociálních kontaktů. Nadále využívá služeb, které ji poskytuje Komunitní centrum.
    Co je nového v projektu Rozvoj pracovních kompetencí OZP?
    "Po koronavirové přestávce se i projekt Rozvoj pracovních kompetencí OZP vrací do všedních kolejí. Znovu začaly fungovat skupinové motivační kluby a i individuální poradenství už může probíhat při osobních setkáních. Těší nás, že jsme mohli být oporou pro naše účastníky i v době, která byla velmi psychicky náročná pro všechny z nás alespoň prostřednictvím telefonu.
    Další dvě paní získaly novou kvalifikaci v oblasti pracovník v sociálních službách. Tato specializace je v regionu velmi poptávaná a proto věříme, že se jim brzy podaří najít pracovní uplatnění.

Za úspěchy projektu v poslední době se dají bez přehánění počítat dvě účastnice projektu, kterým jsme našli pracovní místa na Frýdlantsku. Od zaměstnavatelů máme i nadále poptávku po šikovném chlapíkovi, který se nebojí malých údržbových prací a stále jsou v kurzu i šičky a strážní. Samozřejmě, že s hledáním práce pomáháme i všem ostatním. :-)
    Ozvěte, pomůžeme i Vám!

Kontaktní osoba:

Kateřina Seifertová – koordinátorka projektu Rozvoj pracovních kompetencí OZP (Frýdlant)

Tel.: 774 450 164

Email: seifertova@sdruzenitulipan.cz
    Petra Suková – koordinátorka projektu Rozvoj pracovních kompetencí OZP (Nové Město pod Smrkem)
    Email: sukova@sdruzenitulipan.cz

Najdete nás na těchto adresách:

Frýdlant
    Okružní 1260
    Kancelář máme v budově České pošty. Vchod je ze zadní strany budovy přes dvůr.
    Nové Město pod Smrkem
    Palackého 275

Sídlíme v budově Úřadu práce v přízemí.