Týden s TULIPANEM 2023 v kostce: hudební nálož, besedy, konzultace pro veřejnost i nový bublinkový rekord
19.12.2023

Neuvěřitelných 170 milionů malých bublinek vypraskali návštěvníci letošního Týdne s TULIPANEM, který se konal v týdnu od 4. do 8. prosince na náměstí před radnicí a v Komunitním centru TULIPAN ve Frýdlantské ulici. Za dohledu komisaře pelhřimovské Agentury Dobrý den se tak podařilo ustanovit nový český rekord v největším počtu lidí praskajících bublinkovou fólii. Studentům libereckých škol, zaměstnancům Sdružení TULIPAN a návštěvníkům adventních trhů se podařilo vymačkat úctyhodný kilometr dlouhý pás bublinkové fólie o šířce 20 centimetrů.

A nezůstalo jen u jednoho rekordu. Ve čtvrtek 7. prosince ve 13 hodin se na náměstí před radnicí podařilo ustanovit i nový český rekord v největším počtu lidí praskajících bublinkovou fólii v jeden okamžik. Před pódiem na adventních trzích v danou chvíli mačkalo bublinkovou fólii 296 návštěvníků najednou a během pouhé jedné minuty se jim podařilo vymačkat 100 640 malých bublinek. Oba rekordy budou zapsány do České databanky rekordů.
„Nešlo o samoúčelnou akci, ale o symbolické připomenutí problematiky duševních onemocnění. Bublinku vnímáme jako symbol křehké duše, která snadno může prasknout a poškodit se. Jsme moc rádi, že naše destigmatizační akce přilákala tolik zájemců a že se do ní zapojila i řada libereckých škol. Společně jsme tak poukázali na to, že o duševní zdraví je třeba pečovat stejně jako o zdraví fyzické. Navíc se nám opět povedlo to, o co nám jde především – v rámci Týdne s TULIPANEM jsme znovu propojili komunity zdravých a handicapovaných a mnoha dalším lidem jsme ukázali, že jakékoli předsudky vůči lidem s duševním onemocněním nebo duševními problémy jsou naprosto zbytečná věc,“ uvedla ředitelka Sdružení TULIPAN Zora Machartová s tím, že na aktivity Týdne s TULIPANEM letos dorazily zhruba 4 tisíce lidí.
Ochránci přírody se nemusejí bát, protože kilometr vypraskané bulbinkové fólie neskončil v koši a nepřijde vniveč. „Jde o fólii, kterou bychom stejně nakoupili pro potřeby naší chráněné dílny a veškeré kousky fólie z úspěšného rekordu využijeme na balení našich výrobků,“ vysvětlila ředitelka TULIPANU.
Na facebookovém profilu Sdružení TULIPAN jsme krátce po akci uspořádali tipovací soutěž, kdy veřejnost mohla hádat, kolik bublinek se povedlo vymačkat. Nejblíže svou odpovědí (5 milionů) byla paní Jitka Řezáčová, která od nás získala voucher na 200 Kč do Bistra TULIPAN v Kostelní ulici.
Během celého Týdne s TULIPANEM bylo na náměstí k vidění spousta kulturních vystoupení včetně 3 nejlepších kapel z letošního zářijového TULIFESTU (Cigarette Pillowbag, Metanol, Vnitrublok). Dalšími interprety byli absolventi z jablonecké Základní umělecké školy a Hudebního Studia Kokos, kapela Ornament, DRBAN a sólista Matěj Dotřel. V úterý 5. prosince přijel na náměstí i Mikuláš s čerty a anděly a speciálně pro děti byly v rámci ukrajinského projekty projektu připravené vánoční hry. Na náměstí nechyběl ani tradiční infostánek Sdružení TULIPAN, kde se návštěvníci mohli dozvědět vše o bezplatných sociálních službách, projektech a všech dalších aktivitách, které TULIPAN nabízí široké veřejnosti.
Bohatý program nabídlo také Komunitní centrum TULIPAN, kde se v úterý 5. prosince uskutečnil Den otevřených dveří. Během celého týdne se v komunitním centru konala řada besed a individuálních konzultací s odborníky pro zájemce z řad veřejnosti. Průběžně dorazily desítky lidí, kteří se zajímali o chod komunitního centra a nabízené služby. Někteří z návštěvníků zároveň využili možnosti konzultace s psychologem, psychoterapeutem, krizovým interventem a rodinným mediátorem. Online formou byly k dispozici také logopedické konzultace.
Po celý týden se konaly také akce pro děti. Jejich dějištěm bylo Bistro TULIPAN, kam dorazilo několik desítek rodičů s dětmi. Malí návštěvníci si užívali malování na obličej, smyslohrátky a keramické a perníčkové dílničky.
Týden s TULIPANEM 2023 pak symbolicky uzavřelo promítání destigmatizačního snímku Víkendoví rebelové v Kině Varšava. Snímek, který zcela věrohodně, ale zároveň i lehce odlehčenou formou zobrazuje radosti a strasti malého chlapce s poruchou autistického spektra, si také našel své příznivce a po jeho skončení se v kině uskutečnila beseda s Lenkou Bittmanovou z Národního ústavu pro autismus v Praze.